طعم شیرین خدمت رسانی در مناطق محروم تاریخ انتشار: 27/شهریور/1395

g-emamreza banner

به گزارش مشرق، عشق و ایمان، بصیرت و همت؛ اینها ستونهاى اصلى یک کار جهادی است. عشق و ایمان، انسانى که ایمان ندارد، محورى براى حرکت خود نمیتواند تصویر کند. انسانى که از احساس عاشقانه و عمیق قلبى برخوردار نیست، نمیتواند حرکت جهادی را ادامه دهد و استمرار بخشد. انسانى که همت ندارد، به کارهاى کوچک، به فرازهاى محدود اکتفاء می‌کند؛ چشم به برترین قله‌ها نمیدوزد. انسانى که بصیرت ندارد، راه را عوضى میرود؛ اگر عشق و ایمانى هم در او هست، آن را در راه غلط مصرف میکند، کجراهه میرود. عشق و ایمان، همت و بصیرت؛ اینها را انقلاب به مردم ما و جامعه‌ى ما داد؛ لذا انقلاب شد همان شجره‌ طیبه‌اى که در قرآن از آن نام برده شده است: «ا لم تر کیف ضرب الله مثلا کلمه طیبه کشجره طیبه»

...یک روز نیاز حرکت دفاعى در درون جامعه بود، یک روز نیاز حرکت دفاعى در مرزهاى کشور بود، یک روز نیاز به علم و دانش است، یک روز نیاز به تحکیم عقاید و ایمان‌هاست، یک روز نیاز به خدمتگزارى است؛ در همه‌ى این شرائط، میوه‌هاى متناسب با فصل در اختیار مردم گذاشته میشود. این حرکت انقلاب است.

رفتن به یک اردوی چند روزه و با هدف خدمت و کمک کردن به مردم همان عشق ، ایمان و بصیرت است...

درست است که دیدن رنج و سختی دیگران خوب نیست و شاید ناراحت‌کننده باشد اما وقتى در آن محیط حاضر می‌شویم، در نقاط دور از دسترس، در میان مردم محروم مشغول کار می‌شویم، جوانى که در آنجاست، از ما الهام می‌گیرد و می‌شویم سفیر تلاش و کار و خدمت و جهاد و مجاهدت.


این یعنی همان احساس شیرین و خوب!

«من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا» شما دل‌ها را زنده می‌کنید؛ فایده‌ بزرگى است. فواید فراوانى در این کار هست. این جریان عظیم را حفظ کنید. (بیانات رهبر حکیم انقلاب در جمع جهادگران) هر که شور پیوستن به این قافله را دارد بسم‌الله. شما هم همراه ما باشید...

اردوهای جهادی به مناطق محروم ظاهرا خبر از فقر و محرومیت و نیازمندی مردم میدهد ، ولی چیزی که مردمان این مناطق به ما می‌دهند اصلا قابل‌مقایسه با چیزی که ما به آن‌ها می‌دهیم نیست!

ما مدرسه ی بچه‌ها، مساجد و خانه‌ها و... را بازسازی می‌کنیم و به خیلی‌ها هرچه میدانیم را یاد می‌دهیم. ولی همه این‌ها بهانه‌ای است برای ما برای یک‌چیز باارزش‌تر. تجربه‌ی یک زندگی مثل زندگی چندروزه ما در این اردوها را به‌راحتی نمی‌شود جای دیگری به دست آورد. ما در این مدت یک زندگی واقعی را تجربه می‌کنیم. هرروز صبح با یک هدف مشخص، با برنامه مشخص، از خواب بیدار می‌شویم و مفید بودن فعالیتمان را هرروز احساس می‌کنیم. در این مدت فرصت داریم مردمی را ببینیم که زندگی‌شان یک زندگی واقعی است و تمام فعالیت‌های روزانه‌شان کارهای مفید و متناسب با انتظار خدا از بنده‌هایش است. ما امکان تجربه یک زندگی فارغ از روزمرگی را پیدا می‌کنیم.

حتی نماز و دعا خواندن در این مناطق متفاوت است. فکر کردن به خودمان و دل‌مشغولی‌ها، همه‌چیز بدون رنگ است و به خدا نزدیک‌تر. توصیف این فضا سخت است و باید بیاید تا تجربه کنید ، در بین مردمی که زندگی‌شان رنگی نشده و روحشان دست‌نخورده باقی‌مانده است.


"وعده ما اردوی جهادی تابستان 95"

امسال علاوه بر اردوهای مناطق محروم جنگ‌زده در غرب کشور، اردوی دیگری با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مناطق ارومیه، ایلام، خراسان شمالی و جنوبی برگزار می‌شود.

اردوهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تاریخ 12/5/1395 با تعداد نفر 400 داوطلب و اردوهای قرارگاه جهادی امام رضا (ع) از تاریخ 20/5/1395 شروع به فعالیت می‌کنند.


زمینه‌های فعالیت در منطقه:

علمی و آموزشی، عمرانی و سازندگی، بهداشتی و درمانی، فرهنگی و اجتماعی، امدادی و خدمت‌رسانی، اشتغال‌زایی

عمرانی: محوریت اصلی این فعالیت بهسازی و نوسازی منازل ایتام و محرومان است. همچنین در کنار این پروژه‌ها تعداد محدودی پروژه عمومی نظیر مسجد و مدرسه تعریف‌شده است.

بهداشت و درمان: باهدف خدمت‌رسانی به مردم مناطق، فعالیت خود را با شناسایی محلی و ارتباط مستقیم با مراکز بومی و با زیرگروه دندانپزشکی ، بهداشت و پزشکی و دامپزشکی آغاز می‌کند.

فرهنگی و اجتماعی: برگزاری کلاس‌هایی در زمینه‌های تقویت حافظه، برنامه‌ریزی تحصیلی، مدیریت زمان و مشاوره به‌منظور ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان مقطع دبیرستان در تمام رشته‌های نظری

برگزاری کارگاه‌های کار با کودک باهدف ایجاد فضای شاد و مفرح در جهت انتقال پیام‌های اخلاقی و بهداشتی، احکام و قرآن توسط نقاشی، کاردستی و شعرخوانی.

برگزاری کارگاه‌های مشاوره فردی و گروهی برای نوجوانان و جوانان و خانواده‌ها

. از دیگر اقدامات فرهنگی پخش اقلام و هدایای مصرفی و فرهنگی در این منطقه است
 
اشتغال‌زایی: برگزاری همایش‌های کارآفرینی و کلاس‌های هنری و مشاغل خانگی شامل کنف بافی، بافت دستبند با نخ و بند کفش، قالی، گلیم، کوزه و سفال با توجه به روحیات بانوان منطقه.

قرارگاه جهادی امام رضا (ع) از تمامی علاقه‌مندان و فعالان عرصه‌های جهاد جهت حضور در این اردوی جهادی دعوت به عمل می‌آورد.


قرارگاه جهادی امام رضا

تهران، میدان امام حسین ٬ خیابان انقلاب ٬ قبل از پل چوبی ٬ تقاطع نامجو ( گرگان)

تلفن: 77680091-5داخلی132

فکس: 89774668

کلیه حقوق این وبسایت محفوظ است