سرگروه جهادی رایة المهدی در مصاحبه با قرارگاه جهادی امام رضا عنوان کرد تاریخ انتشار: 10/فروردین/1395

g-emamreza banner

دندان پزشک ما، تمام کارهای دندان پزشکی 4 روستا را انجام می‌داد / برای نهمین سال است به جهادی می‌رویم / عدم هماهنگی مسئولان استانی، از مشکلات اردوهای جهادی


حمزه‌ای، در مصاحبه با قرارگاه جهادی امام رضا (ع)، عنوان کرد:
دندان پزشک ما، تمام کارهای دندان پزشکی 4 روستا را انجام می‌داد / برای نهمین سال است به جهادی می‌رویم / عدم هماهنگی مسئولان استانی، از مشکلات اردوهای جهادیگروه جهادی رایه المهدی(عج) که از گروههای فعال شرکت کننده در جهادی نوروز95 بود طی مصاحبه ای با پایگاه خبری ندای صبح فعالیت های جهادی خود را در روستاهای استان خوزستان تشریح کرد.
در زیر بخش هایی از این مصاحبه را می‌خوانید:


-قرارگاه: درباره گروه‌تان بفرمائید؟ چه اقشاری از مردم شرکت کردند؟ از کدام شهر و چه موقع اعزام صورت گرفت؟

-حمزه‌ای: بسم الله الرحمن الرحیم. گروه جهادی رایه المهدی (عج) از شهر کرج استان البرز، برای بار 9ام در استان خوزستان، اردوی جهادی برگزار کرد. گروه متشکل از خانم‌ها و آقایان بود که تعداد خانم‌ها 30 نفر و آقایان، 60 نفر بودند. عرصه‌های فعالیت ما در روستاها، فرهنگی، عمرانی و پزشکی بود که همراه تیم‌مان دو پزشک نیز حضور داشتند. یک دندانپزشک و یک پزشک ماما. در ضمن تاریخ برگزاری اردوی گروه از 25 اسفند تا 7 فروردین بوده است.

-قرارگاه: چه فعالیت‌های عمرانی توسط گروه شما انجام شد؟

-حمزه‌ای: دو مسجد را داشتیم که یکی از آن‌ها را تا حد خوبی پیش بردیم، تا زیر سقف آن را پیش بردیم و دیوارها را نیز تکمیل کردیم که در دو سه روز آینده، قرار است سقف شیروانی آن نیز انجام شود. و دیگری را نیز تا مرحله پی پیش بردیم، ستون ها زده شد و قدری نیز دیوارها را بالا بردیم. لازم به ذکر است همه کمک‌ها نیز بر دوش قرارگاه امام رضا (ع) بود.

-قرارگاه: صحبت از خدمت‌رسانی پزشکی فرمودید. چگونه این خدمات به مردم ارائه می‌شد؟ آیا مطب داشتید یا پزشک به منزل مردم مراجعه می‌کرد؟

-حمزه‌ای: ما یک مطب ثابت برای دندان‌پزشک داشتیم. در اصل تمام وسائل مورد نیاز را با خود به منطقه برده بودیم. در آنجا مطب دایر شد. روش جذب مردم برای خدمت‌رسانی نیز بدین صورت بود که گروه های فرهنگی-گشتی داشتیم که روحانی داشتند و به میان مردم می رفتند، در کنار برنامه فرهنگی خود، آن‌جا اعلام می‌کردند که این چنین امکانی فراهم شده است و کسانی که دارای مشکلات دهان و دندان هستند، می‌تواند به ما مراجعه کند. دکتر ما در روستای حساسنه پایین مستقر بود و محرومان به وی مراجعه می‌کردند. دکتر ماما نیز در هر روستا، دو روز مستقر بود و سپس به روستای بعدی می‌رفت. حال ما یا شبکه بهداشت روستا را در اختیار می‌گرفتیم یا اینکه مدرسه را. روستا نیز چون جمعیت کمی دارد، به راحتی میشد به همه و با سرعت بالا، اطلاع رسانی کرد.

-قرارگاه: نحوه فعالیت تیم فرهنگی شما به چه صورت بود؟ روحانی‌های حاضر در اردو، محور فعالیت بودند؟ 

-حمزه‌ای: کار گروه رایه المهدی، در اصل در چهار روستا بود.  سعدونی2 و حساسنه بالا و پایین. کارهای فرهنگی ما نیز در دو دسته تقسیم می‌شد. یک دسته مختص دانش‌آموزان مقطع ابتدایی و راهنمایی بود، بدین منوال که طلاب و دانشجویان تربیت معلمی که همراه ما بودند، برای این عزیزان کلاس درس دایر می‌کردند. در کلاس‌ها یکسری اقلام فرهنگی و بهداشتی به صورت هدیه یا جایزه، پخش می‌شد. یک دسته دیگر تیم‌های فرهنگی-گردشی ما بودند که یک روحانی محور آن بود و 3 الی 4 نفر طلبه یا دانشجو، وی را همراهی می‌کردند. به سراغ خانواده‌ها می‌رفتند و پای دردودل‌شان می نشستند و سعی در رفع مشکلات فرهنگی و اقتصادی آنان داشتند. اگر مشکلات خاصی نیز داشتند، با مسئولین بخش‌داری و شهرداری و فرمان‌داری مکاتباتی انجام می‌شد.

-قرارگاه: گروه صرفا از دانشجویان و طلاب تشکیل شده بود؟
حمزه‌ای: بله البته عنوان گروه ما، گروه جهادی در سطح محلات است. محله شهرک وحدت، استان البرز.

-قرارگاه: چه به لحاظ فعالیت‌های عمرانی و مصالحی که نیاز داشتید و چه در زمینه‌های فرهنگی و پزشکی که فرمودید، اقلام مورد نیاز خود را چگونه تامین می‌کردید؟

-حمزه‌ای: در مورد اقلام کارهای عمرانی‌مان، ما با قرارگاه امام رضا (ع) صحبت کردیم. در بهمن نیز به عنوان پیشقراول، مسئول قرارگاه را در استان خوزستان زیارت کردیم. قرار شد پروژه‌های عمرانی توسط ما انجام شود و مصالح مورد نیاز آن توسط قرارگاه تامین شود. خوشبختانه عزیزان قرارگاه به وعده خود عمل کرده و مصالح ما را برای آن دو مسجد تامین کردند. حتی مصالح سقف نیز برای مسجد اول، داده شد که گروه ما، پیگیری‌های لازم برای ادامه کار را انجام داد.
دکتر همراه ما، تمام کارهای دندان‌پزشکی را تقریبا انجام می‌داد. با دکتر ماما نیز صحبت شد.

-قرارگاه: نقش قرارگاه جهادی امام رضا را چگونه دیدید؟ تا چه حد توانست کمک‌های مد نظر شما را تامین کند؟ چه انتقاد و پیشنهادی در این زمینه دارید؟

-حمزه‌ای: بنده به نوبه خود، عرض خسته نباشید دارم خدمت عزیزان قرارگاه و از ایشان تشکر می‌کنم. خوشبختانه قرارگاه امسال به خوبی از ما حمایت کرد. هم وسائل ایاب و ذهاب ما (چه از کرج تا خوزستان و چه در داخل استان خوزستان) توسط قرارگاه تامین شد و هم تمام مصالح مورد نیازمان. امیدواریم که این حرکت ادامه پیدا کند.
درست است که کار جهادی است، اما باید پشتیبانی دولتی و سازمانی نیز از این اردوها صورت پذیرد. هزینه‌ها نیز کم نیست. قرارگاه نقش بسیار مهمی در برگزاری این اردو داشت. الحق و الانصاف، نه تنها برای گروه جهادی رایه المهدی، بلکه برای بسیاری دیگر از گروه‌های مستقر در منطقه خوزستان، پشتیبانی بسیاری خوبی از سوی قرارگاه انجام گرفت.
انتقادی را نیز وارد نمی‌دانم و فقط تشکر می‌کنم.

-قرارگاه: بزرگترین چالشی که هنگام برگزاری اردو با آن مواجه بودید، چه بود؟

-حمزه‌ای: یکی از مشکلات، عدم هماهنگی مسئولان خوزستان بود، که البته شاید نشود بدان چالش گفت. ما در بخش رفیع و شهرستان هویزه بودیم. هنگامی که به نزد مسئولان می‌رفتیم و کارهایمان را تشریح می-کردید، این بندگان خدا دست بسته‌ای برای کمک به ما داشتند و نه اینکه نخواهند، متاسفانه به خاطر سیستم، نمی‌توانستند کمکی به ما بکنند. این ناراحت‌کننده است که منطقه رفیع که در 4 کیلومتری مرز قرار داشت و 8 سال، جنگ را تجربه کرده است، امروز بعد از 30 سال، هنوز در این وضعیت نامناسب باشد. وضعیت اقتصادی مردم، وضع رفاه و وضعیت اشتغال جوانان واقعا خوب نیست. متاسفانه فکری نیز به حال این وضعیت نمی‌شود. با وجود نفت خیز بودن این منطقه، مردم در فقر و محرومیت هستند. این را گروه‌های جهادی از نزدیک لمس می‌کنند. پیمان‌کارهای نفتی، متاسفانه نیروی کار خود را از استان‌های دیگر تامین می‌کنند و جوانان منطقه، به شدت از مشکل بیکاری رنج می‌برند. نهایتا به عنوان کارگر ثابت از مردم منطقه استفاده می‌شود.

-قرارگاه: به عنوان سوال آخر، شیرین‌ترین خاطره‌ای که در طی این اردو تجربه کردید چه بود؟

-حمزه‌ای: شیرین‌ترین خاطره برای ما، این بود که با وجود گذشت 9 سال از آغاز کار گروه جهادی رایه المهدی (عج)، همچنان اردو با جمعیت بالای 95 نفر برگزار شد و جوانان مخلص، بهترین زمان خود را در تعطیلات عید برای کار جهادی کنار گذاشتند.

پایان خبر./


قرارگاه جهادی امام رضا

تهران، میدان امام حسین ٬ خیابان انقلاب ٬ قبل از پل چوبی ٬ تقاطع نامجو ( گرگان)

تلفن: 77680091-5داخلی132

فکس: 89774668

کلیه حقوق این وبسایت محفوظ است