جهاد فرهنگی و آموزشی برای تعالی خرمشهر من تاریخ انتشار: 04/فروردین/1395

g-emamreza banner

گروه های فرهنگی و آموزشی قرارگاه جهادی امام رضا در روستای محرزی و منیوهی فعالیت خود را آغاز کردند.

گروه های جهادی قرارگاه امام رضا علیه السلام در تاریخ 25 اسفند سال 1394 جهت کمک به مناطق محروم شهرستان های خرمشهر، شلمچه و اروند در استان خوزستان با شعار «خرمشهر، شهر من» وارد این مناطق شدند.

روستاهایی که تحت پوشش تیم هایی تا 50 نفر و در دو قالب مجزا خواهران و برادران هستند.
فعالیت های آموزشی و فرهنگی برعهده خواهران گروه و کارهای عمرانی این روستاها بر عهده برادران می باشد. روستاهای تحت پوشش با نام های محرزی، منیوهی و پل نو در مجموع شامل 1500 خانوار هستند که هر گروه  باتوجه به نیاز های همان روستا فعالیت های خود  را آغاز کردند.

فعالیت جهادگران عمدتا به صورت کارگروه های آموزشی، فرهنگی، قرآنی، بازی و کاردستی، هنری و پزشکی در گروههای مختلف سنی شامل کودک و نوجوان، بزرگسالان انجام می پذیرد.
در روستای محرزی در بخش های آموزشی، آموزش دروس دبیرستان و راهنمایی و کمک کردن در حل تمرین پیک شادی گروه سنی دبستان، و آموزش رفتار های اجتماعی و اخلاقی، احکام و تفسیر قرآن در گروه سنی بزرگسالان انجام می‌شود.
آموزش های رفتار های اجتماعی بین گروه سنی دبستان با متد بازی و کاردستی از دیگر فعالیت هایی است که مربیان خلاق و صبور این گروه در روستای محرزی آموزش می دهند.

فعالیت های هنری از جمله چرم‌دوزی و نمددوزی با هدف کارآفرینی و ایجاد انگیزه برای درآمد داشتن زنان محروم روستای محرزی و عرضه مستقیم این محصولات در بازارهای خیریه و فروشگاهها سطح شهر تهران از دیگر برنامه‌های این کارگروه هنری می باشد.

 فعالیت هایی که در زیر مجموعه کارگروه فرهنگی می توان اشاره کرد شامل سرفصلهای دشمن شناسی، اخلاق و ماهواره بوده که با توجه به سطح روستای محرزی این سرفصلها با تفسیرها و مثالهای قرآنی آمیخته و آموزش داده شده است. به گفته مدرس این برنامه، تبیین مستقیم این مباحث، حس جریانات تکراری را دارد و باعث جهت گیری مستمع می‌شود. از این سو فرد را مجاب به تفکر و تعیین مصداق می‌کند. سوره هایی که برای این بخش استفاده شده است سوره های مبارکه ناس و حجرات است  که در سوره ناس اشاره به وسوسه های دشمن انسان «شیطان» و مبحث مهم دشمن شناسی می‌شود و هم نگاهی دارد به اینکه اگر ایمان کامل وجود داشته باشد دشمن نمی تواند به آن رخنه کند.

سوره حجرات با محوریت تبیین تفاوت اسلام و ایمان بیان شد و از علت های این انتخاب در روستای محرزی می توان به اینکه "انسان از مسلمان بودن به مومن بودن برسد" اشاره کرد. مردم این روستا از نظر احکام و مذهب در مرحله غنی هستند و پایبندی فوق العاده ای به احکام و اصول دین دارند.

مباحث اخلاق و هم چنین خطبه فدک حضرت زهرا سام الله علیها در این کارگروه برای بانوان روستای محرزی گفته شد.
این گروه جهادی هرشب با تاریکی هوا به پخش ارزاق در بین خانواده های نیازمند می پرداختند که در هر روستا حدود 30 سبد کالا که شامل: 5 کیلو برنج، 2 کیلو نخود، یک قوطی رب، مقداری شکلات، یک بطری روغن و 2 عدد ماکارونی بود، توزیع شد.

این کار خداپسندانه هرشب توسط رابطی بین مسئول گروه و مردم محروم روستا انجام می‌شود و بسته ها به دست مستمندان می رسد و در این مدت گروه ها هم به پای درد و دل آنان می نشینند و هم دلجویی از آنان می‌کنند.

گروه های جهادی قرارگاه امام رضا علیه السلام در تاریخ 5 فروردین ماه 1395 روستای پر مهر محرزی را به مقصد تهران ترک می کنند.قرارگاه جهادی امام رضا

تهران، میدان امام حسین ٬ خیابان انقلاب ٬ قبل از پل چوبی ٬ تقاطع نامجو ( گرگان)

تلفن: 77680091-5داخلی132

فکس: 89774668

کلیه حقوق این وبسایت محفوظ است